Decydując się na wdrożenie systemu informatycznego, musimy dokonać wyboru rozwiązania najodpowiedniejszego pod kątem potrzeb oraz możliwości

тек картон28

Decydując się na wdrożenie systemu informatycznego, musimy dokonać wyboru rozwiązania najodpowiedniejszego pod kątem naszych potrzeb oraz możliwości. Co jednak, jeżeli żadne z dostępnych na rynku narzędzi nie odpowiada w pełni naszym oczekiwaniom lub nie mieści się w założonym budżecie? Wyjściem z takiej sytuacji może okazać się wdrożenie kilku mniejszych narzędzi zamiast jednego zintegrowanego systemu.

 

Ktoś mógłby w tym momencie powiedzieć, że proponowane rozwiązanie nie tylko nie jest nowatorskie, a nawet przeczy tendencji, jaka od wielu lat ma miejsce w rozwoju systemów informatycznych dla firm. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat na rynku pojawiły się bowiem powszechnie zintegrowane systemy do zarządzania przedsiębiorstwem, zastępując szereg odrębnych rozwiązań dedykowanych do poszczególnych obszarów, m.in. takich jak: fakturowanie, księgowość, kadry i płace, kontroling czy zarządzanie produkcją, zasobami, relacjami biznesowymi.

Wcześniej firmy zmuszone były w każdym z tych obszarów wdrażać odrębne oprogramowanie. Wiązało się to zarówno z panującą wtedy filozofią tworzenia oprogramowania komputerowego, jak i z istniejącymi w tamtym czasie ograniczeniami. Jakość i szybkość połączeń sieciowych oraz łączność z Internetem były zdecydowanie gorsze niż dzisiaj. Mniejsze były zatem możliwości pracy sieciowej czy w systemach rozproszonych. Dane pomiędzy oprogramowaniem były często przenoszone w plikach wymiany zapisywanych np. na dyskietkach lub innych nośnikach. W związku z tymi ograniczeniami praca na wielu systemach była zatem mniej ergonomiczna i wydajna.

Od lat 90. zapanowało więc powszechne przekonanie, że najlepszym rozwiązaniem jest jeden system, w którym można realizować maksymalnie dużo zadań. Praca w jednym zintegrowanym systemie jest szybsza i bardziej ergonomiczna, nie ma już konieczności ręcznego przenoszenia danych, a obsługa jednego spójnego systemu okazuje się dla użytkowników łatwiejsza. Mniej też czasu trzeba poświęcić na szkolenie, konfigurację poszczególnych modułów oraz zasilenie danymi.

Jeden zintegrowany system, w porównaniu do modelu opartego na kilku oddzielnych modułach, zdaje się więc być rozwiązaniem zdecydowanie lepszym i posiadającym wyłącznie same zalety. Czy jednak w każdej sytuacji wdrożenie dużego zintegrowanego systemu jest dla firmy najlepszą propozycją? Czy wdrożenie dla różnych obszarów przedsiębiorstwa kilku oddzielnych rozwiązań okazać się lepszą alternatywą?

Należy zwrócić uwagę na kilka istotnych problemów wiążących się z wdrożeniem jednego zintegrowanego systemu. Jednym z najbardziej oczywistych jest kwestia kosztów. Zakup i wdrożenie dużego systemu oznacza również wysoki koszt takiej inwestycji. Wiele firm nie stać na tak wielkie obciążenie finansów firmy w krótkim czasie. Zakup mniejszego, posiadającego jedynie niezbędne funkcjonalności systemu może okazać się tańszy, a dokupienie innych może być możliwe w późniejszym czasie, w miarę możliwości finansowych firmy.

Kolejna sprawa to żmudny i rozciągnięty mocno w czasie proces wdrażania tak złożonego oprogramowania. Powstaje w związku z tym ryzyko, że przyjęte na początku wdrożenia założenia w międzyczasie zdezaktualizują się. Nim wdrożenie zostanie ukończone, mogą zmienić się potrzeby firmy, jej sytuacja rynkowa czy plany rozwoju. Sukcesywne wdrażanie różnych systemów w poszczególnych obszarach przedsiębiorstwa może okazać się bardziej adekwatne do bieżących potrzeb firmy.

Ponadto, dokonując wyboru jednego zintegrowanego systemu, skazani jesteśmy na wdrożenie w niektórych obszarach funkcjonalności nie do końca odpowiadających naszym oczekiwaniom i potrzebom. Wybierając natomiast kilka różnych systemów zamiast jednego, mamy możliwość wybrania dla każdego obszaru najlepszego w tym zakresie (tzw. best of breed) lub najbardziej dopasowanego do naszych potrzeb rozwiązania.

Jeden system to także jedna wielka baza danych, do której dostęp mogą mieć liczni użytkownicy poszczególnych modułów. Istnieją sytuacje, w których wdrożenie kilku mniejszych modułów zamiast jednego systemu jest bezpieczniejsze. Przykładem może być tutaj firma prowadząca sprzedaż przez Internet. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest rozdzielenie sklepu internetowego i system do zarządzania firmą. Obie platformy posiadają wtedy oddzielne bazy danych. W razie ewentualnego ataku na sklep internetowy niebezpieczeństwo kradzieży danych, ich modyfikacji lub usunięcia zostaje ograniczone wyłącznie do bazy sklepu internetowego.

Wraz z koncepcją wdrażania w różnych obszarach przedsiębiorstwa oddzielnego oprogramowania powraca jednak problem ergonomii pracy oraz konieczności integracji i zapewnienia wymiany danych pomiędzy tym oprogramowaniem. Dziś wraz z rozwojem możliwości pracy sieciowej oraz łącz internetowych problemy z pracą w systemach rozproszonych praktycznie nie istnieją. Nowoczesne oprogramowanie dla biznesu z założenia przystosowane jest bowiem do pracy w sieci czy obsługi poprzez urządzenia mobilne. Z kolei możliwości integracji różnych rozwiązań, zapewnienie płynnej współpracy i wymiany danych pomiędzy nimi nie nastręcza dziś większych trudności. Choć niewielu użytkowników zdaje sobie z tego sprawę, niektóre zintegrowane systemy tak naprawdę składają się z połączonych ze sobą modułów z oddzielną bazą danych. Połączenie między nimi jest jednak na tyle dobrze zrealizowane, że użytkownicy nie mają tego świadomości, a wszystko razem funkcjonuje równie dobrze, jak jeden wielki system.

Czy możliwe jest dziś jednoznacznie rozstrzygnięcie, które podejście jest lepsze? Wybór jednego lub kilku zintegrowanych ze sobą systemów należy rozpatrywać indywidualnie, biorąc pod uwagę koszty oraz możliwości, jakie dają nam poszczególne rozwiązania. W każdym przypadku odpowiedź na pytanie, które rozwiązanie jest lepsze, może być inna.


 

Artykuł pochodzi z raportu Rozwiązania informatyczne w przedsiębiorstwach, w którym specjaliści z obszaru oprogramowania dla biznesu prezentują wiedzę na temat aktualnych problemów, najnowszych rozwiązań czy trendów branży, a także dzielą się doświadczeniami związanymi z wdrażaniem systemów informatycznych w przedsiębiorstwach. Wśród poruszanych tematów jest nie tylko problematyka związana z najnowszymi systemami klasy ERP, CRM czy WMS –ich rozwojem, wdrażaniem oraz przyszłością, ale również tak popularne obecnie zagadnienia, jak rozwiązania chmurowe, busines intelligence czy Big Data. Autorami publikowanych tekstów są m.in.: Paweł Jędrusik –Dyrektor działu Microsoft Dynamic w Polsce, Martin Trgiňa –CEO BellaDati, Jörg Brezl – CEO SLA Software Logistik Artland GmbH oraz Paweł Prymakowski –CEO, IT Vision. Zapraszamy do lektury.

Aby uzyskać dostęp do pliku prosimy o wypełnienie poniższego formularza:

Bookmark and Share

Projekty / wdrożenia

Bezkonkurencyjność i wyjątkowość rozwiązania jakim jest RAMBASE pozwala na podbicie przez ten produkt rynków z całego świata. RAMBASE jest unikalną platformą firmy Hatteland, która wdrażana jest łatwo i szybko. Nie wymaga...

01.01.2012r. rozpoczynamy nowy projekt „Nowoczesna firma – doradztwo dla MŚP”.Jego adresatami są właściciele i pracownicy mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, którzy pragną poszerzyć swoje kompetencje w zakresie efektywnego zarządzania rozwijającą...

W ramach międzynarodowego konsorcjum, liderem którego jest firma HİSBİM (Turcja), a partnerami NEXT Systems Ltd (Węgry), INFOTA Research Institute of the Foundation for Information Society (Węgry), Instytut Matematyki i Informatyki...

Największy projekt doradczy w Małopolsce, skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Przewiduje dofinansowanie do 70% na usługi doradcze m.in. z obszarów: księgowości, rachunkowości, zarządzania, prawa, IT.Sprawdź już dziś, czy...

W ramach Projektu stworzyliśmy elektroniczną platformę wymiany danych i komunikacji z partnerami. Funkcjonalność zapewnia przygotowana platforma z dostosowanym systemem NAV oraz aplikacjami dla hodowców. Platforma posiada dwujęzyczny interfejs, umożliwiający zdalne...

Spółka IT Vision zrealizowała projekt rozwoju kompetencji pracowników dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego (PO KL). Zrealizowaliśmy projekt "Podnoszenie kompetencji kluczowych pracowników IT Vision Sp. z o.o.", który został współfinansowany ze środków...

IT Vision Sp. z o.o. © 2000-2013
All rights reserved