fbpx

Sukces wdrożenia ERP – jak go zaplanować i osiągnąć? – Guus Krabbenborg

Dynamics and More
Słowa kluczowe:
sukcessystem ERPwdrożeniewiedza

Nie bez powodu wdrożenia systemów ERP budzą wiele emocji. Jest w nie zaangażowane wiele osób, wymagają nakładu finansowego. Często też wiążą się z ryzykiem. Dodatkowo nie tak łatwo (i tanio) jest zmienić już wdrożony system. Sukces wdrożenia ERP zależy również od komunikacji z pracownikami i potencjalnymi dostawcami systemu. To dzięki dobrej komunikacji jesteśmy w stanie przekazać na czym nam zależy.

Z mojego doświadczenia wynika, że firmy mają problem z definiowaniem celów, tego co chcą osiągnąć. Ponad 90% wszystkich firm zaangażowanych w projekty ERP stawia sobie za ostateczny cel dotrzymanie terminu i budżetu. Wiele osób, ma na koncie chociaż jeden projekt z tak określonym celem.

Sukces wdrożenia ERP – zdefiniuj cel projektu

Sukces wdrożenia ERP

Warto zastanowić się nad definicją celu projektu. Jak go zaplanować, aby osiągnąć sukces wdrożenia ERP. Wydawania pieniędzy tylko po to by później zarobić nie wydaje się odpowiednim celem. Zawsze jesteśmy zadowoleni, gdy po realizacji okazuje się, że zmieściliśmy się w budżecie. Ale czy to dobry wyznacznik sukcesu? Czy mówi o tym, że projekt był udany? Nie sądzę. Tak samo jak samo zmieszczenie się w budżecie nie mówi nic o tym, czy udało się zmodernizować procesy biznesowe. Nie wiemy także czy staliśmy się bardziej atrakcyjnymi partnerami dla naszych klientów. Dodatkowo, często nie wszyscy pracownicy znają budżet projektu. Tym bardziej ciężko jest ich zmotywować.

To co przedstawiłem powyżej, czyli dostępność czasu i środków finansowych powinny być jednak tylko zasobami. Środkami do osiągnięcia sukcesu wdrożenia ERP. Nie zaś celami samymi w sobie.

Jak dobrze zaplanować wdrożenie systemu ERP?

Co zrobić, aby nie popełnić błędów?

Co zrobić, żeby nie popełnić błędu w określaniu celów? Połącz je ze swoją ogólną strategią biznesową! Nie ważne, czy projekt jest nowym wdrożeniem, czy jedynie aktualizacją. Strategia biznesowa skupia się zazwyczaj na rozwoju firmy, rentowności, zorientowaniu na klienta i przestrzeganiu przepisów. Jeśli połączysz z nią cele, wiele zyskasz. Najważniejszą zaletą jest to, że Twój projekt przestanie być odizolowanym, samodzielnym działaniem. Stanie się częścią całości. Dodatkowo, ponieważ strategię znają wszyscy pracownicy, rozumieją dobrze cele, które chcesz osiągnąć. Dzięki temu są oni bardziej zaangażowani, a Tobie łatwiej jest uzyskać wsparcie. Jeśli projekt skupia się na celach biznesowych, to łatwiej uzyskasz również wsparcie zarządu!

System ERP częścią ekosystemu firmy

Kolejny plusem powiązania celów ze strategią jest czas jego trwania. W przeciwieństwie do celów zorientowanych na czas i budżet twoje działania nie zakończą się w dniu uruchomienia systemu. Ponieważ jest on wpisany w cele biznesowe pozostanie istotny przez długi czas! Przestanie być jedynie pobocznym projektem informatycznym a stanie się częścią ekosystemu firmy. I to właśnie oznacza sukces wdrożenia ERP! Prawidłowo definiując, jak wygląda sukces wdrożenia ERP, zrobisz ważny pierwszy krok w kierunku jego osiągnięcia!

Zobacz także:

Autor

jak dobrze wdrożyć system ERP

Guus Krabbenborg – współzałożyciel i współwłaściciel QBS Group, odnoszącego sukcesy dystrybutora dla partnerów Dynamics w regionie EMEA. Założył także nową firmę „Dynamics and More”. Ta firma obsługuje klientów i partnerów Microsoft Dynamics.

Guus Krabbenborg jest doświadczonym trenerem biznesowym i konsultantem o ugruntowanej reputacji na arenie międzynarodowej Microsoft Dynamics. Jest częstym prelegentem na różnych wydarzeniach Microsoftu. Jego podejście jest postrzegane zarówno przez klientów, jak i partnerów jako inspirujące, kreatywne i aktywizujące – ale zawsze zabawne.

Poprzednia wypowiedź Następna wypowiedź