fbpx

System ERP – co to takiego – Sylwia Wójcik

General Manager
Słowa kluczowe:
baza danychsystem ERPwiedza

Przygotowaliśmy w pigułce informacje na temat „System ERP co to takiego”. Skrót ERP coraz częściej pojawia się w wielu materiałach i źródłach. Pokazujemy najważniejsze informacje o tym czym jest ERP.

Skrót ERP oznacza Enterprise Resource Planning, czyli planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Jednak obecnie system ERP to coś więcej niż tylko system do planowania zasobów. System ERP to rozwiązanie, które składa się z szeregu modułów, obejmujące całą działalność przedsiębiorstw ze scentralizowaną bazą danych.

Co to jest ERP?

System ERP co to takiego

System ERP ma na celu wsparcie zarządzania przedsiębiorstwem oraz upraszczanie pracy. Ułatwia też współpracę i wymianę informacji pomiędzy poszczególnymi działami firmy. System ERP gromadzi dane z całej firmy, w jednym miejscu, ułatwiając wykonywanie na nich operacji.

Dlaczego praca na jednej bazie danych jest tak ważna? System ERP integruje informacje ze wszystkich działów objętych wsparciem. Dzięki temu wszystkie osoby pracujące z danymi mają zawsze taki sam dostęp do danych, które są dostępne w jednym formacie i zawsze aktualne. Mogą w łatwy sposób dokonywać analiz i tworzyć raporty. Dane zebrane w systemie pozwalają nie tylko na określenie tego co było i jest, ale też tego co będzie, ponieważ wiele systemów ERP oferuje również prognozowanie.

Co daje system ERP?

System ERP pozwala m. in:

 • uporządkować procesy,
 • usprawnić i zoptymalizować pracę,
 • lepiej planować działalność (np. zamówienia, czy produkcję)
 • zapobiegać kilkukrotnemu wprowadzaniu danych czy wykonywania tych samych czynności.
 • zmniejszyć liczbę błędów
 • poprawić jakość obsługi klienta
 • usprawnić księgowość i finanse
 • spełniać wymogi księgowe, podatkowe i prawne

To wszystko zwiększa tez kontrole nad procesami, a co za tym idzie nad całą firmą.

Współczesne systemy ERP oferują wiele możliwości podnoszących komfort codziennej pracy:

 • łatwy dostęp z różnych urządzeń: przeglądarka www, tablet, kolektor danych, telefon, przemysłowy panel dotykowy – z widokiem dostosowanym do tych urządzeń
 • integracja z Office: łatwe wysyłanie maili, dostęp do danych z poziomu maili, eksport i import z Excela
 • skanowanie i rozpoznawanie dokumentów
 • praca w wielu językach.
System ERP co to

Jak wygląda budowa systemu ERP?

System ERP to szereg pomniejszych modułów obejmujących poszczególne obszary firmy (produkcja, handel, logistyka, magazyn, finanse i księgowość, kadry i płace, marketing, usługi itd.) opartych na jednej wspólnej bazie danych. Taka budowa sprawia, że system ERP sprawdza się w gromadzeniu danych, porządkowaniu i integracji wszystkich obszarów funkcjonowania firmy.

System ERP – skąd się wziął?

Systemy ERP w swojej pierwotnej wersji były odpowiedzialne za zarządzanie zapasami materiałowymi. Następnie ich zastosowanie rozszerzyło się do organizacji produkcji. Obecnie jednak systemy pomagają zarządzać wszystkimi procesami w firmie. Nie musisz być więc firmą produkcyjną, żeby skorzystać na instalacji systemu ERP.

Jakie systemy ERP są dostępne na rynku?

Obecnie na rynku jest dostępny szereg systemów ERP. Od małych rozwiązań, poprzez systemy dedykowane dla konkretnej branży – jak RamBase dla produkcji, do systemów o szerokim wachlarzu zastosowań jak Dynamics 365 czy NetSuite.

Systemy ERP różnią się między sobą również sposobem instalacji. Istnieją trzy modele instalacji systemu

 • w chmurze – system cloud
 • on premise – instalacja na serwerach firmy
 • hybrydowe – połączenie lokalnej instalacji z funkcjonalnościami chmury

Jeśli zastanawiasz się nad wdrożeniem systemu ERP w swojej firmie, przeczytaj:

  Masz pytania do Sylwii? Zostaw numer telefonu
  Sylwia oddzwoni do Ciebie
  Więcej
  Więcej

  Autor

  co to jest ERP

  Sylwia Wójcik – General Manager w IT Vision. Zarządza projektami, zespołami. Doradza klientom w zakresie systemów ERP, WMS, obiegów dokumentów.

  Poprzednia wypowiedź Następna wypowiedź