Najskuteczniejsze podejście do projektu – Guus Krabbenborg
Dynamics and MoreNajskuteczniejsze podejście do projektu – małe kroki czy duży skok?
Jeśli pracujesz na starym i przestarzałym systemie ERP, to zapewne chciałbyś go jak najszybciej zmienić. Podobnie w sytuacji, gdy nie korzystasz z najnowszej wersji systemu i chciałbyś go up-grade’ować do najnowszego wydania. Zobacz jakie jest najskuteczniejsze podejście do projektu.
Jeśli zastanawiasz się czy dla Ciebie lepszym wyborem byłby upgrade czy zmiana systemu to może Cię zainteresować artykuł Tomasza Wocha, który mówi, jaką ścieżkę najlepiej wybrać.
Taki krok, jest zawsze dobrym momentem by unowocześnić i naprawić procesy biznesowe w firmie. Paweł Prymakowski, w swoim artykule jak przygotować się do wyboru systemu ERP mówi, jak ważny jest przegląd procesów przed zakupem oprogramowania.
Przeczytaj artykuł:
Zmiana systemu wymaga oczywiście przeszkolenia użytkowników i zachęcenia ich do jak najlepszego wykorzystania nowych funkcjonalności. Dodatkowo najnowsze rozwiązania ERP oferują szereg najnowszych technologii takich jak Sztuczna Inteligencja czy Internet rzeczy (IoT), które są w zasięgu ręki. To normalne, że chcesz wykorzystać tę szansę rozwoju.
Jakie jest więc najskuteczniejsze podejście do projektu wdrożeniowego?
Obecnie powodów do tworzenia dużych projektów wdrożeniowych jest wiele. I szczerze mówiąc, każdy pojedynczy argument, który należy dodać do zakresu projektu, może mieć sens. Nie ma co do tego wątpliwości! Jednak doświadczenia ostatnich 40/50 lar wdrożeń systemów ERP na rynku wiele nas nauczyły.
Najważniejsze lekcje z historii wdrożeń systemów ERP:
- Klienci są często optymistyczni, jeśli chodzi o oszacowanie ich dostępnego czasu, umiejętności, zaangażowania i motywacji.
- Podczas wdrożenia (zwłaszcza długiego i złożonego) trudno jest trzymać się założonego planu.
- Projekty wdrożeniowe mają tendencje do trwania dłużej niż oczekiwano (zwłaszcza rozbudowane i customizowane wdrożenia).
- Projekty “dużych skoków” powodują zakłócenia, a czasem chwilowo paraliżują pracę całej firmy.
- W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie początkowe założenia projektu mogą szybko okazać się przestarzałe.
Z powyższego podsumowania możemy wysunąć wniosek, że duże i długotrwałe wdrożenia o szerokim i elastycznym zakresie projektu są nieskuteczne. Nierzadko problemy przewyższają niż korzyści. A ewentualne zakłócenia Twojej codziennej działalności mogą spowodować zmniejszenie lojalności klientów. Czasem szkody, z takich projektów mogą być jeszcze większe.
Metodyka małych kroków to najskuteczniejsze podejście do projektu
Wdrażanie nowego oprogramowania, dostosowywanie i modernizowanie procesów biznesowych oraz tworzenie, nowej kultury firmy to ogromny wysiłek dla Twojego przedsiębiorstwa. Wymaga to dużego zaangażowania zespołów i zasobów. Zwłaszcza, że w trakcie prowadzenia wdrożenia firma musi cały czas działać. Dobrą alternatywą dla podejścia skokowego jest podzielenie projektu na kilka mniejszych kroków. Dzięki temu łatwiej jest zachować dyscyplinę i trzymać się planu wdrożenia / modernizacji.
Szereg mniejszych etapów projektu zapewnia liczne korzyści. Krótszy „czas uzyskiwania wartości” i możliwość szybszego dostosowania się do zmieniających się okoliczności to z pewnością dwa z nich.
Zmiana to jedyna stała
W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie wszyscy musimy przyzwyczaić się do ciągłych zmian. Zmiana staje się teraz jedyną stałą. Jeśli to zrozumiesz, będziesz dobrze wiedział, że nie musisz wdrażać idealnego rozwiązania ERP którego będziesz używać przez 5 lub 10 lat. Bardziej efektywne jest traktowanie swojej podróży do cyfrowej transformacji jako procesu, a nie projektu. I najprawdopodobniej jako procesu, który nigdy nie jest całkowicie zakończony.
Podejście do kolejnego projektu ERP w taki sposób to świetny krok w kierunku tego nowego sposobu myślenia i pracy.
Autor
Guus Krabbenborg – współzałożyciel i współwłaściciel QBS Group, odnoszącego sukcesy dystrybutora dla partnerów Dynamics w regionie EMEA. Założył także nową firmę „Dynamics and More”. Ta firma obsługuje klientów i partnerów Microsoft Dynamics.
Guus Krabbenborg jest doświadczonym trenerem biznesowym i konsultantem o ugruntowanej reputacji na arenie międzynarodowej Microsoft Dynamics. Jest częstym prelegentem na różnych wydarzeniach Microsoftu. Jego podejście jest postrzegane zarówno przez klientów, jak i partnerów jako inspirujące, kreatywne i aktywizujące – ale zawsze zabawne.