fbpx

Szybko, tanio i dobrze – podstępna trójka udanego projektu? Guus Krabbenborg

Dynamics and More
Słowa kluczowe:
koszty systemuprojektywiedzawybór systemu

Na całym świecie kupujący rozwiązania biznesowe mają jedną wspólną cechę. Chcą, aby ich ulubione rozwiązanie czy projekt był dostarczony, wdrożony i wspierany zarówno dobrze, szybko, jak i tanio. Niestety praktyka pokazuje za każdym razem, maksymalnie dwa z tych trzech istotnych celów można zrealizować w tym samym czasie i w tym samym projekcie. Jeśli jesteś klientem, który zawsze chce wszystkiego na raz, lepiej przygotuj się na to, że będziesz musiał podjąć kilka poważnych decyzji. I przygotuj się na to, że będziesz musiał zrozumieć wpływ tych decyzji na twój proces wdrożenia, na twoją firmę i budżet.

Kryteria oceny sukcesu projektu

Przed dokonaniem wyboru preferowanych zmiennych pomocne może być nieco głębsze zrozumienie każdego z trzech aspektów. W końcu musisz być w stanie zrozumieć wkład każdego z nich w Twój sukces.

Szybko, tanio i dobrze – podstępna trójka udanego projektu?

Szybko

Szybko. Możesz rozwijać nowoczesny, oparte o chmurę oprogramowanie ERP w przeciągu kilku minut. Dzisiejsze rozwiązania mogą same się konfigurować i są nawet w stanie konwertować dane. Ale to tylko technologia! Czynnik ludzki to zupełnie inna historia. Z zupełnie inną osią czasu. Wdrażanie procesów, wprowadzanie nowych i inspirowanie (a czasem przekonywanie) pracowników zajmuje znacznie więcej czasu. Nie wspominając o wpływie przełomowego modelu biznesowego, w którym warto przemyśleć wszystkie obecne procesy. Złe wdrożenie ERP można zrealizować szybko. Ale wdrożenie rozwiązania z sukcesem zajmuje chwilę.

Chęć szybkiego wdrożenia często wynika z opóźniania trudnych decyzji. Możesz temu zapobiec, konsekwentnie podejmując odpowiednie decyzje na czas.

Tanio

Tanio. To oczywiste, że nikt nie chce płacić więcej za udany projekt, niż jest to potrzebne. Ale czy to uzasadnia ciągłe poszukiwanie najtańszego sposobu? Wśród najczęściej spotykanych podejść jest wybór rozwiązania o ograniczonych perspektywach ciągłości, niewystarczającym czasie na przygotowanie projektu, oszczędności w budżetach na zmiany organizacyjne, dobór niewłaściwych kluczowych użytkowników i słaba komunikacja. Ale tak jak w przypadku wszystkiego w życiu, jakość ma swoją cenę.

Dobrze

Dobrze jest oczywiście podstawą każdego udanego projektu. Ten aspekt naprawdę powinien być głównym tematem we wszystkich dyskusjach, które będziesz prowadzić i decyzjach, które podejmiesz. To bardzo pomocne, gdy jesteś w stanie sprawić, by projekt był najważniejszym zagadnieniem w Twojej firmie. I uzgodnić, że żadne inne projekty nie zostaną uruchomione w trakcie jego realizacji.

Czynniki sukcesu projektu: szybko, tanio, dobrze – podsumowanie

Prawdopodobnie najlepszą radą, jaką mogę Ci dać, jest skupienie się tylko na jednym z tych trzech elementów. I to jest dobre! W końcu wdrożenie nowego rozwiązania stanowi podstawę przyszłego sukcesu biznesowego. Ma to kluczowe znaczenie dla przyciągnięcia i utrzymania zarówno klientów, jak i pracowników. Nie ulegaj więc pokusie, aby się spieszyć lub uczynić projekt tanim tylko ze względu na czas, lub budżet.

Przeczytaj artykuł:

Autor

kryteria sukcesu projektu

Guus Krabbenborg – współzałożyciel i współwłaściciel QBS Group, odnoszącego sukcesy dystrybutora dla partnerów Dynamics w regionie EMEA. Założył także nową firmę „Dynamics and More”. Ta firma obsługuje klientów i partnerów Microsoft Dynamics.

Guus Krabbenborg jest doświadczonym trenerem biznesowym i konsultantem o ugruntowanej reputacji na arenie międzynarodowej Microsoft Dynamics. Jest częstym prelegentem na różnych wydarzeniach Microsoftu. Jego podejście jest postrzegane zarówno przez klientów, jak i partnerów jako inspirujące, kreatywne i aktywizujące – ale zawsze zabawne.

    Masz pytania? Skontaktuj się z nami
    Więcej
    Więcej
    Poprzednia wypowiedź Następna wypowiedź