fbpx

Oprogramowanie biznesowe – niebezpieczeństwa zabawy – Guus Krabbenborg

Dynamics and More
Słowa kluczowe:
Bezpieczeństwoprojektysoftwareszkoleniazarządzanie

Czy rozumiesz niebezpieczeństwa związane z zabawą z oprogramowaniem biznesowym? Czy można po prostu „wejść” do nowego systemu i zacząć na nim pracę? Bez żadnego przygotowania? Bez szkolenia? Oczywiście, że można. Ale koszty takiego podejścia mogą być katastrofalne.

Żeby zobrazować znaczenie przygotowania do korzystania z systemu, właściwa wydaje się metafora samochodu.

Niebezpieczeństwa związane z nieznajomością zasad działania oprogramowania biznesowego

Czy prowadzisz samochód bez odpowiedniego przeszkolenia? Bez prawa jazdy? Dość niebezpieczne, prawda? W takiej sytuacji stłuczka może się okazać najmniejszym z twoich zmartwień. Prowadzenie samochodu bez odpowiedniego przeszkolenia to ogromne ryzyko. I może spowodować poważne szkody. Z dużym obciążeniem finansowym, który może Cię prześladować przez lata.

Oprogramowanie biznesowe – niebezpieczeństwa związane z zabawą

Ale co z wykorzystaniem oprogramowania biznesowego w Twojej firmie? Jaki wpływ ma brak wystarczającego przeszkolenia użytkowników końcowych? Czy użytkownicy zdaliby egzamin na „prawo jazdy” w systemie? Analiza.

Bezpieczeństwo ruchu jest ważne. Więc przepisy drogowe są po to, aby zapewnić nam to bezpieczeństwo. Wszyscy znamy te same zasady, dzięki którym poruszamy się bezpiecznie i bezkolizyjnie. Dodatkowo, dzięki szkoleniom i egzaminom upewniamy się, że przyszły kierowca jest wystarczająco wykwalifikowany. Prawo jazdy wydawane jest dopiero po przekonującym wykazaniu tych umiejętności. I wszyscy rozumieją, że uzyskanie tej licencji kosztuje (dużo) czasu i pieniędzy.

Czy musisz być przeszkolony?

Czym różni się to od oprogramowania biznesowego? Nawet jeśli możesz spowodować wiele szkód przy niewłaściwym korzystaniu z systemu ERP czy CRM, nadal nie ma nadzoru. Brak jest kontroli ze strony rządu, a często nawet nie ma jej ze strony od twojego własnego kierownictwa! Co więcej, zazwyczaj to samo kierownictwo firmy uważa, że szkolenia i instruktaż są zbyt kosztowne. I często jest to jeden z pierwszych kosztów negocjowanych i redukowanych w procesie zakupu.

Bądźmy szczerzy. Dostawca oferujący największą liczbę dni szkoleniowych jest zazwyczaj pierwszym skreślonym z listy potencjalnych wdrożeniowców. Powodem jest oczywiście zbyt wysoka cena! Na pewno zdajesz sobie sprawę, że zwiększa to szanse niepowodzenia projektu? Dodatkowo oszczędność na szkoleniach doprowadza do sytuacji, w której świeżo zatrudnieni pracownicy są szkoleni przez swoich kolegów. To ślepiec prowadzi ślepca.

Potencjalne konsekwencje takiego podejścia są katastrofalne! Twoi użytkownicy robią bałagan, ponieważ nie mają kwalifikacji. Jeszcze bardziej możliwe jest to, że prawdopodobnie będą kontynuować beztroskie korzystanie z wysp informacyjnych w programie Excel lub Access. Pod koniec dnia nie zrobiłeś ani jednego kroku w przód. Jesteś o kolejny dzień starszy i bardziej zadłużony.

Oprogramowanie biznesowe — odpowiednie szkolenie kluczem do sukcesu!

Jeśli więc naprawdę dążysz do sukcesu projektu, zawsze musisz zapewnić odpowiednie szkolenie! Oczywiście podczas procesu wdrażania. Ale także przy aktualizacji do nowych wersji. I przy zatrudnianiu nowych pracowników. W końcu jest to jedyny sposób, aby zapobiec niebezpiecznej zabawie z oprogramowaniem biznesowym.

Może Cię zainteresować:

    Masz pytania? Skontaktuj się z nami
    Więcej
    Więcej
    Poprzednia wypowiedź Następna wypowiedź