Temat KSeF, czyli Krajowego Systemu e-Faktur, budzi spore zainteresowanie wśród polskich przedsiębiorców. Choć od kilku lat trwają intensywne przygotowania do jego wdrożenia, system e-faktur nie jest jeszcze obligatoryjny dla polskich firm. Polski KSeF jest częścią szerszego, europejskiego trendu wprowadzania obowiązkowego e-fakturowania. Obecnie podobne rozwiązania funkcjonują m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Francji, Rumunii i Portugalii.
Nasi zagraniczni klienci już z nich korzystają, a integracje systemów e-faktur z ERP dostarczają cennego doświadczenia, które będzie pomocne przy wdrażaniu KSeF dla polskich firm.
W jaki sposób przebiega integracja? Możemy opowiedzieć to na przykładzie jednego z naszych zagranicznych wdrożeń.
Przykład integracji – Rumunia
Każde wdrożenie ERP niesie ze sobą specyficzne wyzwania, zależne od lokalnych regulacji i potrzeb klienta. W przypadku naszego klienta z branży hotelarskiej w Rumunii, prace nad integracją Business Central z platformą e-Factura były częścią szerszych działań utrzymaniowo-rozwojowych systemu ERP.
Poza standardowymi działaniami w przypadku wdrożenia systemów w ramach projektu przeprowadziliśmy:
- Weryfikację i dostosowanie istniejących integracji z systemami rezerwacyjnymi w celu pozyskania niezbędnych danych dla e-Factura.
- Uruchomienie nowych funkcjonalności we współpracy z lokalnym partnerem.
- Integrację systemu ERP z platformą e-Factura.
- Testy poprawności działania oraz wydajności rozwiązania.
Integracja z zewnętrznymi systemami
Jednym z głównych wyzwań przy wdrażaniu systemów ERP w branży hotelarskiej jest skuteczna integracja z zewnętrznymi platformami, takimi jak systemy rezerwacyjne. Te platformy dostarczają niezbędne dane do fakturowania, a proces wymaga precyzyjnego dostosowania przepływu informacji, aby spełniać wymogi zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych systemów e-faktur. Integracja z e-Factura wymagała uwzględnienia dużych wolumenów danych.
Zgodność z przepisami
Wdrożenia międzynarodowe zawsze wymagają dostosowania systemów ERP do lokalnych regulacji. W przypadku integracji z systemem E-factura mieliśmy okazję współpracować z rumuńską firmą, która stworzyła integrację ERP zgodną z tamtejszymi regulacjami prawnymi. Taka zgodność jest kluczowa w każdym kraju, niezależnie od specyfiki regulacyjnej, ponieważ jest to fundament prawidłowego działania systemów ERP.
Integracje ERP z polskim Krajowym Systemem e-Faktur
Obowiązkowy KSeF dla polskich firm ma być stopniowo wdrażany od 2026 roku. Gdy tylko obowiązek zostanie wprowadzony, będziemy w pełni przygotowani, by wspierać naszych klientów w skutecznym wdrożeniu tego rozwiązania.
A już teraz możemy zaproponować konsultację w sprawie wdrożenia systemu ERP. Jeśli chcesz usprawnić działania w swojej firmie z pomocą takich systemów, skontaktuj się z nami przez formularz.