fbpx

Międzynarodowa ekspansja firmy. Jak dobrać system ERP, który wesprze rozwój działalności?

Opublikowano:

Ekspansja na rynki zagraniczne to dla wielu firm szansa na rozwój, ale także wyzwanie związane z dostosowaniem narzędzi IT, w tym systemów ERP, do lokalnych warunków prawnych, biznesowych i kulturowych. Jak dobrać system ERP, który skutecznie wesprze międzynarodowy rozwój firmy?

Systemy ERP (Enterprise Resource Planning) mają usprawniać i automatyzować procesy w firmie. Przy ich wdrażaniu kluczowa jest tzw. lokalizacja, umożliwiająca dostosowanie do warunków prawnych konkretnego kraju. Dzięki temu wzory faktur czy dokumentów generowane przez system spełniają wymogi formalne narzucane przez lokalne rządy. Co jednak w sytuacji, gdy firma chce rozwijać się na nowych rynkach, które mają odmienne regulacje prawne? 

Polskie firmy planujące ekspansję zagraniczną mogą znacznie ułatwić sobie start na nowych rynkach, wybierając globalny system ERP, który łatwo adaptuje się do różnych uwarunkowań prawnych i biznesowych. Przykładem takiego rozwiązania jest Microsoft Business Central – dostępny w ponad 180 krajach, obsługiwany w wielu językach, a także uznany za najlepszy system ERP w 2024 roku. 

W jaki sposób Business Central wspomaga ekspansję zagraniczną firmy? 

  1. Zgodność z lokalnymi przepisami – Microsoft Business Central zapewnia pełną zgodność z regulacjami obowiązującymi w Polsce i za granicą. Poszczególne lokalizacje systemu uwzględniają nie tylko bieżące, ale również planowane zmiany w regulacjach – Microsoft regularnie aktualizuje system, aby sprostać  zmianom takim jak Krajowy Systemi e-Faktur (KSeF) w Polsce, czy innym, analogicznym systemom e-faktur w Europie. 
  1. Elastyczność w adaptacji procesów: System umożliwia łatwe dostosowanie globalnych procesów biznesowych do specyfiki lokalnych operacji. Dzięki temu firma może bez problemu przenieść istniejące procesy do kolejnego, krajowego oddziału, modyfikując jedynie te elementy, które wymagały dostosowania do lokalnych realiów. 
  1. Spójność operacyjna: Korzystanie z jednego systemu ERP na różnych rynkach to nie tylko wygoda, ale też solidna podstawa do efektywnego zarządzania i komunikacji w międzynarodowych zespołach. Użytkownicy mogą logować się przy użyciu tych samych danych dostępowych, co znacząco ułatwia zarządzanie uprawnieniami i poprawia bezpieczeństwo. Dodatkowo, brak konieczności przełączania się między różnymi programami i środowiskami pozwala pracownikom skupić się na pracy, a nie na obsłudze narzędzi.  
  1. Integracja z zewnętrznymi systemami: Business Central jest łatwy do integracji z narzędziami i systemami używanymi w firmie, bez względu na to, w jakim kraju zostały wdrożone. Można połączyć go z systemami księgowymi, platformami e-commerce czy rozwiązaniami firm kurierskich.  
  1. Dostęp z każdego miejsca: Business Central to rozwiązanie w pełni chmurowe, które zapewnia łatwy, szybki i stabilny dostęp dla użytkowników z całego świata. To szczególnie ważne dla rozproszonych organizacji, gdzie możliwość pracy z dowolnej lokalizacji jest niezbędna. 
  1. Łatwa skalowalność procesów: Wypracowane w firmie procesy można łatwo przenieść do innych krajów bez konieczności ponownego wdrażania. Wystarczy dostosować je do lokalnych uwarunkowań. Wydruki i raporty generowane przez system, po przetłumaczeniu i wprowadzeniu drobnych zmian, mogą być stosowane w nowym kraju. Dzięki temu firma może zachować spójność komunikacyjną i wizerunkową na różnych rynkach. 
  1. Spójność danych: Wszystkie dane prezentowane i przetwarzane są w tym samym środowisku, w ten sam sposób. Ich prezentacja i porównywanie jest sprawne i efektywne. 

Tych wszystkich możliwości nie zapewniają systemy ERP od lokalnych dostawców.

Wyobraźmy sobie, jak wyglądałaby ekspansja firmy korzystającej z lokalnego systemu ERP. Wraz z wejściem na nowe rynki, firma musiałaby szukać kolejnych lokalnych rozwiązań, które często nie mają swoich bezpośrednich odpowiedników. Każdy nowy kraj to wybór nowego systemu ERP, wdrożenie, integracja, szkolenia, a następnie utrzymanie i zarządzanie wieloma systemami na różnych rynkach. W praktyce, mała lub średnia organizacja nie mogłaby na dłuższą metę podołać takiemu wyzwaniu. W końcu i tak musiałaby wdrożyć globalne rozwiązanie, takie jak Business Central – z tą różnicą, że wymagałoby to pracochłonnej migracji, co dodatkowo skomplikowałoby proces. 

Miłosz Mazurek, konsultant systemów ERP, IT Vision

Business Central dla Twojej firmy  

Microsoft Dynamics 365 Business Central oferuje lokalizacje dostosowane do wymogów prawnych i podatkowych w wielu krajach na całym świecie. System obsługuje ponad 180 krajów i regionów, jest regularnie rozwijany, aby sprostać zmieniającym się wymaganiom rynków.

Obecnie trwa atrakcyjna promocja na zakup systemu oraz na przeniesienie go do modelu chmurowego. Szczegółowe wyliczenia rabatów znajdziesz tutaj. 

Jeśli chcesz zakupić Microsoft Business Central, korzystając z promocji, zgłoś swoją firmę w poniższym formularzu.  

    Masz pytania? Skontaktuj się z nami
    Więcej
    Więcej