fbpx

Łańcuch dostaw – buduj dobre relacje – Piotr Podgórni

Dyrektor Działu Wdrożeń
Słowa kluczowe:
dostawcydystrybucjałańcuch dostawsprzedaż

Stwórz odpowiedni łańcuch dostaw, tak aby klient powrócił do Ciebie po jeszcze więcej

Mocne i trwałe relacje z Twoimi dostawcami i odbiorcami mogą przyczynić się do odpowiedniej regulacji łańcucha dostaw. Budowa dobrych relacji z partnerami przez firmy produkcyjne czy dystrybucyjne jest niezbędna dla osiągnięcia sukcesu. Warto zadbać o to, aby związek z Twoim dostawcą był trwały i solidny, a także aby opierał się na usprawnionym przepływie informacji. Pamiętaj również, że wybór odpowiedniego dostawcy wpływa na całą strategię firmy.

Łańcuch dostaw - buduj dobre relacje - zarządzanie łańcuchem dostaw

Jakość i cena proponowanych przez nas produktów w znacznej mierze zależy właśnie od naszych dostawców. Podczas analizowania potencjalnego dostawcy należy zwrócić uwagę na wiele aspektów związanych z relacjami jakie możemy stworzyć.

Istotnym elementem jest również zapewnienie właściwej komunikacji pomiędzy naszą firmą a przedsiębiorstwami, z którymi współpracujemy (zarówno dostawcy jak i odbiorcy). Odpowiedni przekaz informacji pozwoli nam zminimalizować koszty i zadbać o jeszcze większą precyzyjność procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Wyposażenie firmy w odpowiednie oprogramowanie pozytywnie wpłynie rozwój Twojego przedsiębiorstwa. Rozwiązania IT, jakie wykorzystuje się w przedsiębiorstwach, umożliwiają jeszcze lepsze nadzorowanie i kontrolowanie prac wielu obszarów firmy. Co ważne wiele z tych narzędzi usprawnia również komunikację z dostawami i innymi partnerami.

Mając na uwadze wzmocnienie relacji z dostawcami, które skutkują utworzeniem pozytywnych relacji z klientem, musimy mieć odpowiedni dostęp do danych, niezbędnych do właściwego zarządzania łańcuchem dostaw. Właściwie utworzone powiązania wpływają na jeszcze lepsze stosunki z naszym klientem, które odpowiednio zarządzane mogą doprowadzić do zjawiska synergii. Warto zaznaczyć, że właściwe dobrane oprogramowanie wspomoże również pracę poszczególnych działów firmy.

Łańcuch dostaw – możliwe ścieżki

Poznaj kilka ścieżek, na końcu których czekają korzystne rezultaty dla Ciebie i Twojej firmy!

Decyzje, jakie podejmujesz, powinny w znacznej mierze opierać się na potwierdzonej informacji

Postaraj się zadbać o właściwy przepływ informacji dotyczącej położenia produktów. Wykorzystanie systemów, które pomagają dokładnie określić położenie produktu, sprawia że znalezienie odpowiedniego towaru lub materiału jest znacznie łatwiejsze. Oszczędność czasu i pracy w tym zakresie usprawnia funkcjonowanie firmy.

Określenie czy położenie produktu jest poprawne jest jeszcze łatwiejsze z wykorzystaniem narzędzi analitycznych. Przykładowo, gdy podczas dostawy określonych produktów zadbamy o to, aby każdy z nich miał indywidualny identyfikator (np. kod kreskowy), mamy możliwość precyzyjnego określenia ilości i miejsca składowania (automatyczna identyfikacja). Automatyczna identyfikacja daje znacząco większą pewność, że w danym momencie rejestrowany jest właściwy towar podlegający wymianie w łańcuchu dostaw. Dane wpływają na możliwość szybkiej lokalizacji wybranej partii towarów oraz minimalizację błędów przy wykonywaniu operacji magazynowych.

Zapanuj nad zmianami

Łańcuch dostaw - buduj dobre relacje - zarządzanie łańcuchem dostaw

Jedną z rzeczy, która jest pewna i występuje dzisiaj w niemalże każdym środowisku pracy, to ciągłe zmiany. Począwszy od regularnych zapytań od klientów, aż po zmianę ich oczekiwań. Zmiany mogą nastąpić w każdym momencie.

Aby sprostać zmianom, warto być zwinnym i elastycznym.

Pamiętaj, żeby wyjść naprzeciw wszelkim oczekiwaniom klienta, nawet tym nieznanym. Wahania i transformacje wywołane potrzebami klienta mogą zostać odpowiednio wykryte i zminimalizowane dzięki właściwym systemom ERP. Zastosowanie przekształcenia w łańcuchu dostaw jest związane z szybką reakcją na zmiany, jakie wprowadza nasz dostawca. Przykładem może być zmiana ilości produktów mieszczących się na jednej palecie. W związku z taką sytuacją procesy transportowe będą musiały być dostosowane do odpowiednich wymagań.

Unikaj zakłóceń

Postaraj się szybko i sprawnie identyfikować potencjalne zagrożenia, jakie mogą pojawić się w Twoim przedsiębiorstwie. Zadbaj o odpowiedni system, pozwalający w łatwy sposób wykryć słabości w łańcuchu dostaw. Umożliwisz tym samym wykrycie wielu wad, mogących negatywnie wpłynąć na łańcuch dostaw. Jest to istotne, zwłaszcza jeśli korzystasz z metody just-in-time (JIT). W takim przypadku opóźnienie dostawy wpłynie negatywnie na wszelkie planowane przez Ciebie terminy.

W sprawnym zarządzaniu przedsiębiorstwem i łańcuchem dostaw bardzo ważna jest wymiana informacji o oczekiwanym popycie, o zamówieniach, harmonogramach produkcji itd. Ogranicza ona niepewność i prowadzi do zmniejszenia zapasów bezpieczeństwa. Rozwijanie strategii JIT prowadzi do wejścia dostawców w skład zespołów służących fachową pomocą w fazie rozwojowej nowych modeli produktów.

W tym miejscu jeszcze raz warto podkreślić, jak ważne jest budowanie dobrych relacji z dostawcami. W modelu JIT to od nich w znacznym stopniu zależy dotrzymanie przez nas planowanych terminów produkcji.

Pracuj na podstawie dostępnych i przejrzystych danych, dodatkowo uwzględnij odchylenie od wartości średniej  

Postaraj się śledzić aktualne koszty, jakie występują podczas realizacji bieżących procesów. Dzięki temu otrzymasz jasny pogląd na zyskowność Twoich działań. Jest to proste rozwiązanie, do którego można wykorzystać zwiększającą się widoczność procesu, umożliwiającą znacznie lepszą kontrolę Twojej produkcji i zapasów. Jeśli nie masz dostępu do informacji na temat występujących opóźnień, nie możesz prawidłowo zadbać o proces produkcyjny. Brak monitoringu zakłóceń może doprowadzić do opóźnienia z dostarczeniem finalnego produktu do odbiorców, co przyczyni się do zwiększenia kosztów i pogorszenia wizerunku firmy.

Może Cię zainteresować:

Dowiedz się, jakie są oczekiwania Twoich klientów, zanim będzie za późno

Przeanalizuj ubiegłe lata, korzystając z historii współpracy z danym dostawcą. Dostęp do zbiorczych informacji historycznych jest możliwy dzięki odpowiednim rozwiązaniom IT dla biznesu. Dzięki takim informacjom dokonasz analizy przyszłych trendów, nowych opcji związanych z kanałami sprzedażowymi, a także zabezpieczysz przyszłe doświadczenia klientów.

W sytuacji gdy klient zdecyduje się na zmianę jednej z funkcji produktu lub jego fragmentu, tak aby dostosować się do panujących trendów zakupowych, musisz zadbać o dostępność właściwych materiałów w odpowiednim czasie.

Poznałeś właściwe ścieżki – dowiedz się jak z nich korzystać!

Na podstawie powyższych informacji z łatwością wyciągamy kolejne wnioski dotyczące właściwego zarządzania łańcuchem dostaw. Dla sprawnego zarządzania obszarami związanymi z zaopatrzeniem niezbędne jest wyposażenie przedsiębiorstwa w odpowiedni system. Wdrożenie oprogramowania znacznie ułatwi podjęcie wielu trafnych decyzji, dlatego warto zastanowić się nad odpowiednim rozwiązaniem dla biznesu.

Ulepszenie współpracy poszczególnych działów przedsiębiorstwa czy usprawnienie kontaktu z partnerami to tylko niektóre korzyści z zastosowania nowoczesnych rozwiązań IT. Wdrożenie odpowiednich narzędzi sprawi, że firma będzie działać sprawniej i efektywniej. Systemy pomogą w skróceniu czasu produkcji, zmniejszeniu zapasów magazynowych czy wyrywaniu odchyleń w procesie. A to tylko niektóre zalety rozwiązań ERP.

Dzięki wdrożeniu systemu ERP w Twoim przedsiębiorstwie zapanuje ład i porządek. Nastąpi odpowiedni podział istotnych informacji, niezbędnych do zarządzania finansami, zaopatrzeniem, dystrybucją. Otrzymasz również całościowy przegląd operacji związanych z Twoją firmą. Korzyści, jakie zostaną osiągnięte dzięki wdrożeniom właściwych systemów dla przedsiębiorstwa to między innymi znaczny wzrost nowych klientów – nawet o 15%!, zwiększenie się ilości pojawiających zleceń czy redukcja kosztów administracyjnych – nawet o 50%!.

Autor

Piotr Podgórni – Dyrektor Działu Wdrożeń w IT Vsion. Architekt rozwiązań, menadżer projektów, konsultant i trener. Prowadził wiele międzynarodowych projektów. Posiada doświadczenie w zakresie ERP, DMS, WMS, integracji.
Znajomość obszarów biznesowych: księgowość, logistyka, gospodarka magazynowa, produkcja, kontroling, usługi profesjonalne. Specjalizuje się w systemach Microsoft Dynamics NAV / BC, Rambase, Oracle NetSuite.

 

 

    Masz pytania do Piotra? Zostaw numer telefonu
    Piotr oddzwoni do Ciebie
    Więcej
    Więcej
    Poprzednia wypowiedź Następna wypowiedź