fbpx

Modyfikacje Dynamics365 wzbogacające polską lokalizację

Opublikowano:

Przedstawiamy poniżej listę modyfikacji w Dynamics 365, którą opracował i wdrożył zespół inżynierów i ekspertów z IT Vision. Modyfikacje systemu powstały w odpowiedzi na potrzeby klienta oraz wzbogaciły funkcjonalności polskiej lokalizacji Microsoft Dynamics 365 Business Central. Dzięki wdrożeniu, możliwe stało się kompleksowe zarządzanie firmą. Model restrukturyzacji firmy zakładał wdrożenie systemu ERP Microsoft Dynamics 365 Business […]

Przedstawiamy poniżej listę modyfikacji w Dynamics 365, którą opracował i wdrożył zespół inżynierów i ekspertów z IT Vision. Modyfikacje systemu powstały w odpowiedzi na potrzeby klienta oraz wzbogaciły funkcjonalności polskiej lokalizacji Microsoft Dynamics 365 Business Central. Dzięki wdrożeniu, możliwe stało się kompleksowe zarządzanie firmą. Model restrukturyzacji firmy zakładał wdrożenie systemu ERP Microsoft Dynamics 365 Business Central, rozszerzonego o dedykowane i dostosowane do potrzeb klienta funkcjonalności: 

1. Automatyczne przeksięgowanie faktur 

2. Import faktur z pliku .xml 

3. Automatyczny import/eksport wyciągów bankowych w bankowości elektronicznej 

4. Szablon wierszy dla faktur zakupu 

5. Deklaracja VAT UE 

6. Funkcjonalność NKUP 

7. Korygowanie kursu wymiany walut oraz odwrócenie wyceny bilansowej dla kont bankowych 

8. Kalkulacja i księgowanie różnic kursowych w transakcjach bankowych  

9. Modyfikacja wartości podatku VATu przełożonego 

10. Zarządzanie środkami pieniężnymi  

11. Konto rozliczenia zakupu dla dokumentów zaksięgowanych poprzez konto k/g  

12. Ukrywanie wymiarów zablokowanych 

  1. Automatyczne przeksięgowanie faktur na konto pracownika 

Pierwszą potrzebą firmy było zaprojektowanie i wdrożenie procesu automatycznego przeksięgowania faktur na konto pracownika. Poniższa funkcjonalność pokazuje automatyzację procesu przeksięgowania faktury zakupu / faktury korygującej (w tym również zaliczki pracownicze). Nowa funkcjonalność systemu ERP pozwoliła na znaczne zaoszczędzenie czasu pracy działu księgowości.  

  1. Import faktur z pliku .xml 

Zautomatyzowanie procesu importu faktury z pliku .xml usprawniło prace i pozwoliło na wykorzystanie zaoszczędzonego czasu na bardziej priorytetowe i kluczowe zadania, usprawniając tym samym organizację czasu pracy działu księgowości oraz ogólne funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa.  

3. Automatyczny import/eksport wyciągów bankowych w bankowości elektronicznej 

Automatyczny import płac z programów kadrowo-płacowych pozwolił na znaczące zmniejszenie liczby błędów, pełną automatyzację importu wynagrodzeń oraz umożliwił przypisywanie kosztów wynagrodzeń do MPK: projektów, działów etc.  

Klienci, którzy korzystają z polskich systemów płacowych mogą łatwo importować dane do Dynamics 365

Aktualny moduł zawiera: 

  • Dzienniki płac, w których można wybrać listę płac, okres i odpowiednie filtry.  
  • Integrację – automatyczne pobieranie danych z systemu płacowego – zarówno w wersji on-premise, jak i cloud 
  • Możliwość konfiguracji – grupowania elementów wynagrodzeń, ustawiania wzorców księgowych, przypisywania wymiarów analitycznych 
  • Możliwość księgowania wynagrodzeń zbiorczo lub z rozbiciem na poszczególnych pracowników. 

Tego typu rozwiązanie sprawdzono i wdrożono w dziesiątkach polskich firm. Moduł współdziała z takim oprogramowaniem jak: 

  • Comarch ERP Optima Kadry i Płace, 
  •  Enova Kadry i Płace 

oraz może być dostosowany do innych systemów płacowych. 

Automatyczny import/ eksport wyciągów bankowych w bankowości elektronicznej zapewnia szybki dostęp do danych I poprawia wydajność pracy i procesów zarządczych.   

Funkcjonalność dostępna dla banków:  

  • ING  
  • SANTANDER  
  • PEKAO SA  
  • RAIFFEISEN  
  • MBANK  

4. Szablon wierszy dla faktur zakupu

Ta funkcjonalność umożliwia zdefiniowanie słownika kosztów, w zależności od potrzeb firmy w danym momencie. 

5. Deklaracja VAT UE

Automatyzacja procesu, usprawnia składanie obowiązkowej deklaracji VAT UE, dla każdego podmiotu, biorącego udział w transakcjach wewnątrzwspólnotowych UE. Generowanie deklaracji VAT UE odbywa się na podstawie zaksięgowanych transakcji UE. 

6. NKUP

Funkcjonalność NKUP to wygodna forma rozliczania kosztów paliwa w proporcji np. 75% / 25%

7. Korygowanie kursu wymiany walut

Korygowanie kursu wymiany walut oraz odwrócenie wyceny bilansowej dla kont bankowych jest wygodną formą aktualizacji wyceny bilansowej dla kont bankowych.  

Na czym polega? Na przeliczeniu otwartych rozrachunków nabywców i dostawców oraz środków pieniężnych zgromadzonych w kasie i na rachunkach bankowych według obowiązującego kursu wymiany waluty na dzień przeprowadzenia wyceny bilansowej.    

Możliwe jest uruchomienie skryptu korygowanie kursów walut oddzielnie dla nabywców, dostawców i kont bankowych co znacząco wpływa na komfort pracy oraz przepływ informacji. 

8. Kalkulacja i księgowanie różnic kursowych w transakcjach bankowych  

Różnice kursowe dotyczą wszystkich przedsiębiorców, którzy dokonują transakcji zakupy czy sprzedaży w obcych walutach i są wynikiem dysproporcji między kwotą rzeczywistą do zapłaty, przeliczoną na PLN a wartością wystawionej faktury. Różnice kursowe regulują przepisy o podatku dochodowym. Każda transakcja, wymagająca obliczenia różnic kursowych wymaga odpowiedniego zapisu księgowego.  

Zgodnie z art. 24c Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art..15a ust.4 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podczas obliczania różnic kursowych, dotyczących należności i zobowiązań w walucie obcej, konieczne jest uwzględnienie rzeczywistego kursu waluty w przypadku sprzedaży lub kupna waluty obcej oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań.  

Metodologia przeliczania kursu waluty jest regulowana przez przepisy podatkowe i jest następująca: 

Za pierwszym razem należy dokonać przeliczenia wartości faktury po kursie jaki podaje NBP w dniu, który poprzedza wystąpienie obowiązku podatkowego, a za drugim razem należy przeliczyć wartość faktury według kursu, który obowiązuje w danym dniu. Zazwyczaj kurs waluty różni się w czasie a różnica kursowa jest wynikiem zmienności kursu waluty. W zależności od wyniku (dodatni lub ujemny) będziemy przypisywać różnice albo do przychodu firmy albo do kosztów.  

Automatyzacja procesu kalkulacji i księgowania różnic kursowych w transakcjach bankowych pozwala na znaczące zaoszczędzenie czasu, eliminuje ryzyko pomyłek, które mogą narazić przedsiębiorstwo na straty.  Przeszacowanie wypłat środków pieniężnych w walucie, czyli obliczenie i zaksięgowanie zrealizowanych różnic kursowych jest w pełni zautomatyzowane i niweluje ryzyko błędu jak również pozwala zaoszczędzić czas. 

9. Modyfikacja wartości podatku VATu przełożonego.

Dla zapisów realizujących przełożony VAT został dodany przedrostek VAT_  

Przełożony VAT to funkcjonalność systemu ERP, dzięki której można zawiesić podatek VAT ze względu na brak możliwości rozliczenia go w danym momencie. Taka możliwość jest szczególnie przydatna i istotna podczas obsługi faktur korygujących. W myśl przepisów polskiego prawa podatek VAT z faktury korygującej sprzedaży może zostać obniżony tylko wówczas, gdy odbiorca potwierdzi otrzymanie faktury korygującej sprzedaży. Taki zapis sprawia, że pojawia się potrzeba przełożenia zmniejszenia podatku VAT na okres czasu pomiędzy wystawieniem faktury korygującej sprzedaży a otrzymaniem potwierdzenia odbioru.  

10. Zarządzanie środkami pieniężnymi  

Możliwość wprowadzania dokumentów KP i KW za pomocą dziennika wpłat ułatwia zarządzanie środkami pieniężnymi firmy. Rejestrowanie dokumentów kasowych w raporcie kasowym, wydruk dokumentów KP/KW oraz rejestru kasowego jest łatwe i intuicyjne.  

11. Konto rozliczenia zakupu dla dokumentów zaksięgowanych poprzez konto k/g  

Konto służy do weryfikacji rozliczenia m.in.zakupów towarów i usług. Taka funkcjonalność pomaga przede wszystkim w kontroli dostaw w danym przedsiębiorstwie, która polega na weryfikowaniu zgodności dostaw i usług z zamówieniami, zleceniami oraz umowami jak również pomaga w porównywaniu danych wynikających z dokumentów zakupu otrzymanych przez firmę od kontrahentów z dokumentami, które potwierdzają przyjęcie dostaw.

Funkcjonalność umożliwia edycję opisu wierszy faktury sprzedaży, kreatora wierszy przed lub po do zamówienia zwrotu sprzedaży, tabeli kursu wymiany dla pobranych kursów z NBP.  

Możemy również zmienić kurs waluty, w zależności od daty wartości kursu, dodać tabelę NBP w czasie generowania dokumentów zakupowych lub sprzedażowych oraz transakcji z dziennika głównego.  

12. Ukrywanie wymiarów zablokowanych

Jeżeli używamy intensywnie wymiarów analitycznych (a kto ich w BC nie używa?), po pewnym czasie duża liczba nieużywanych wartości wymiarów będzie nam przeszkadzać (np. zamknięte projekty). Rozwiązaniem jest ułatwione filtrowanie po zablokowanych wartościach wymiarów – porządkuje to listy i ułatwia pracę, pozwalając na szybsze wyszukiwanie informacji dotyczących danego projektu.  

Jeżeli szukasz stabilnego i sprawdzonego systemu ERP a jednocześnie potrzebujesz wprowadzić kilka nowych modyfikacji, dopasowanych do Twoich potrzeb, nasz zespół opracuje najlepsze rozwiązanie i przygotuje plan wdrożenia niestandardowych funkcjonalności.

    Więcej
    Więcej