fbpx

Migracja do chmury – jak zrobić to dobrze?

Słowa kluczowe:
cloudDynamicsdynamics 365microsoftwiedza
Opublikowano:

Wierzymy, że przejście do chmury jest przyszłością. Dlatego wszystkie firmy, które chcą być pionierami i jako pierwsze korzystać z rozwiązań chmurowych, które niosą ze sobą przewagi konkurencyjne – zachęcamy do pełnej migracji.

Migracja systemów do chmury staje się coraz bardziej popularna. Niemalże na każdym kroku słychać argumenty zachęcające do stosowania rozwiązań cloudowych. Paweł Prymakowski, CEO IT Vision był prelegentem na spotkaniu 1ClickToExpand: 10 kreatywnych sposobów, aby pokonać przeszkody upgrade’u systemu do Dynamics 365 Business Central. Paweł wraz z innymi panelistami szukał najlepszej drogi do pokonania ograniczeń pojawiających się podczas upgrade’ów.

Jako główne przeszkody migracji do chmury rozmówcy wymienili nastawienie użytkowników, kompetencje, ograniczenia techniczne (rozmiar danych, magazynowanie), kwestie biznesowe (głównie finansowe).

Migracja do chmury – 2 drogi

migracja do chmury

Paweł podkreślał, że jako partner wdrożeniowy proponujemy klientom dwie drogi wdrożenia. Standardowe wdrożenie chmurowe SaaS (software as a service) jest doskonałym wyborem dla mniejszych klientów. Jest to rozwiązanie tańsze, oferujące standardowe funkcje systemu Business Central. Drugim rozwiązaniem, które proponujemy naszym klientom, jest wdrożenie hybrydowe (on Azure). Ten typ wdrożenia jest odpowiednią ścieżką dla większych klientów. Podejście hybrydowe pozwala np. uruchomić indywidualne funkcje, przesyłać dużą ilość danych czy efektywnie zintegrować Business Central z innymi (zewnętrznymi) systemami klienta.

Bazy danych

Dla dużych firm korzystających z rozwiązań Dynamics NAV lub Business Central również limit bazy danych może być dużą przeszkodą w przeprowadzce do chmury na w modelu SaaS (software as a service).

Rozwiązaniem jest wykorzystanie technologii PowerPlatform do przechowywania niektórych danych (np. skanów) poza samym systemem ERP.

Uczestnicy spotkania zwrócili również uwagę na problem z lokalizacją, koniecznością nauki nowych rozwiązań, braki kompetencyjne czy niechęć użytkowników do migracji do chmury.

Jak usprawnić migrację do chmury?

Paneliści nie poprzestali jednak na wyliczaniu ograniczeń. Zaproponowali własne pomysły, które mogą usprawnić migrację do chmury.

 1. Jasny zestaw procedur, w jaki sposób partner może zachować kontrolę przy instalacji BC SaaS
 2. Jasna lista różnic / korzyści, przejścia do chmury.
 3. Znalezienie 5% partnerów jako pionierów i wspieranie ich w ich drodze
 4. Migracja klientów przy każdej zauważonej możliwości (nawet jeśli są to małe projekty lub jest to po prostu czysty początek) do Dynamics 365 SaaS już teraz, aby uzyskać dodatkową widoczność z rynku i firmy Microsoft
 5. Przegląd rozwiązań i rozważenie czy firma może spranie działać ze standardowymi funkcjami Business Central.
 6. Użycie innej technologii do przechowywania informacji poza magazynem Dynamics 365 Business Central
 7. Microsoft powinien wprowadzić inną konfigurację przechowywania danych zgodnie ze standardową funkcjonalnością
 8. Partnerzy z rynku CEE powinni być aktywni i sugerować / głosować na funkcjonalność, której potrzebują w Microsoft
 9. Potrzebne są szkolenia w zakresie budowania kompetencji architektów rozwiązań

Wierzymy, że przejście do chmury jest przyszłością. Dlatego wszystkie firmy, które chcą być pionierami i jako pierwsze korzystać z rozwiązań chmurowych, które niosą ze sobą przewagi konkurencyjne – zachęcamy do pełnej migracji. Pozostałych klientów nie pozostawiamy jednak bez rozwiązania, proponując im hybrydową migrację do chmury Azure.

  Masz pytania? Skontaktuj się z nami
  Więcej
  Więcej